אורח חיים בריא

מה זה אורח חיים בריא עבורכם?

אורח חיים בריא מבחינתי, זה סגנון חיים שלנו במהלך חיי יום יום, שכל הפעוליות, התנהגויות, הדרך ובצורה שבה אנו חיים ויוצרים את חיינו מובילה אותנו לאיכות חיים טובה יותר מבחינת בריאות ורווחה (מצב שבו אדם או מספר אנשים נהנים מהמצב החברתי שלהם, בריאותי, פסיכולוגי ורוחני – כלומר האדם חווה את החיים בצורה חיובית בכל המישורים. אשר מתבססים על גישות שלו לכל אירועים, אתגרים ומצבים בחיים, שמתלווה בשלווה ואושר פנימי, שהבסיס להכול מגיע מהתמונה גדולה וכוללת של אורח חיים שלו שתומכת בגישתנו לחיים.)

על מנת שנהנה מאיכות חיים טובה יותר, עלינו לעצב מחדש את אורח חיים בריא שלנו, שחלים בדרך שבה אנו חיים ומטפחים פעולויות שתומכות: בבריאות, בגישות, בהימנעות ובשליטה על רמות הלחץ שלנו, בטיפוח קשרים משפחתיים וחברתיים, במימוש שקעים יצירתיים שכוללים פיתוח כישורים ומיומנות חדשים ובכל תחומים.

אולם תחילה לפני שניגש לעצב את אורח חיים בריא שלנו, אנו נתמקד פה במספר מועט של דברים שהם משחקים תפקיד קריטי וחשוב בעיצוב אורח חיים בריא שלנו – אותה נבחן את המצב בחיינו, על ידי מספר שאלות:

 • האם אני חיי עם אנשים נכונים? או עם אדם נכון בחיי?
 • האם אני עובד בכמות השעות נכונות עבורי ועבור משפחה שלי ביום, שההם מתאימים לאורח חיים שלי שהם כוללים חיי משפחה וצרכים חברתיים?
 • האם אני יכול לעשות כל פעילות ספורטיבית מתי שאני רוצה?
 • האם אני יכול לעשות מדיטציה מתי שאני רוצה?
 • האם אני תמיד רגוע ומרגיש נינוח בסביבה שלי?
 • האם אני רואה את החברים הקרובים שלי מספיק זמן בשבוע?
 • האם יש איזון בחיי בין חיים פרטיים ולעבודה?
 • האם אני לוקח מספיק זמן למנוחה, לרגיעה, ולשינה ולכל פעוליות מנוחה שכוללת בהן: חופשות מדיי תקופה, טיולים בטבע עם משפחה, ומנוחה שלי בשעות הערב ובסופי שבוע?
 • האם אני מנהל את אנרגיה שלי בצורה נכונה ונבונה בכך שאני רגוע ופורה במהלך יום עבודה שלי ובחיי הפרטיים?
 • האם אני מזין את עצמי במזונות איכותיים, טבעיים, בריאים ועשירים יותר שתומכים בבריאות, בהפקת אנרגיה שלי מדיי יום?
 • האם סגנון חיי תומך באורח חיים בריא שלי: האם אני מקבל מספיק כמות שינה ביום? יש לי לוח זמן פנוי וגמיש לפעוליות חברתיות, ספורטיביות, לפיתוח כישורים ומיומנות חדשות?
 • האם אני מרגיש אנרגטי, שמח ופרודקטיבי מדיי יום? ואם לא מה אני יכול לעשות על מנת לשנות את המצב?

על פי שאלות שציינתי למעלה, תבינו הרבה יותר טוב איפה אתם נמצאים היום ומהו מצבכם כיום. בנוסף בהמשך נוכל לחשוב על מציאת פתרונות שבהם נוכל לשפר ולעצב מחדש את אורח חיים שלנו. לכן כפי שאתם רואים ותלמדו בהמשך שאורח חיים בריא אינו מבוסס רק על ידי פעילות גופנית ותזונה נכונה, זהו למעשה סגנון חיים שבו אתם מטפחים את האיכות החיים שלכם מכל מיני תחומים ומקדישים את זמנכם לאיכויות שלהם.

מטרתי והחזון של האתר

שהקמתי את האתר גוף, נפש ורוח – מטרתי הייתה לחקור על אסטרטגיות להשגת בריאות, שלווה, אנרגיה, שיפור במצב רוח אשר משותתים בכל היבטים פיזיים, נפשיים ורוחניים, על מנת שנוכל ליהנות מאורח חיים בריא ומבריאות אופטימלית בסופו של הדבר.

על מנת לפשט את הגדרה של אורח חיים בריא, הוא למעשה סגנון חיים אשר מעורבים בהם מספר דברים הם: פעילות גופנית, תזונה נכונה, פעילות חברתית, השגת שלווה ומנוחה, הימנעות ממצבי לחץ ומתח, רדיפה אחרי מטרות וחלומות, פיתוח כישורים ומיומנות בצורה יצירתית ומגוונת.

אם תשמרו על אורח חיים בריא, יהיה לכם קל לשמור על הבריאות, על משקל גוף בריא, וליהנות ממצבי רוח טובים. שלמעשה אורח חיים בריא, עוזר לכם לחיות את החיים שלכם במלוא הפונטציאל ובכך מפחית את הסיכונים שלכם למחלות שונות ולחוות את החיים בבמובנים וברגשות שליליים, ובשל כך מבחינה סטטית אנשים שמנהלים אורח חיים בריא, חיים חיים מלאים יותר, איכותיים יותר וארוכים יותר משאר אנשים רגילים.

אורח חיים בריא הוא בעצם דרך לחיות את החיים שלכם בצורה הטובה ביותר, איכותית יותר וחיובית יותר, מבלי לסבול יותר מדיי (מכל מיני גורמים שליליים: לחץ, מתח, עייפות, חוסר חשק, חרדה, חוסר פוריון, וכדומה.) תוך על דגת ליצירת פעוליות ומטרות שמשרתות אותכם לכיוון אורח חיים בריא, והצד שני של המטבע הוא להימנע מהמצבים שליליים להתרחש ולהיכנס בחייכם. מתוצאה מזה, תהנו מהחיים עצמם יותר, תנצלו את המשאבים פיזיים, פסיכולוגיים ורוחניים שלכם ברדיפה אחרי חלומות ואתגרים שמעניינים אותכם, והכול במצב רוח מרומם, ברוגע ובשלווה, עם יותר אנרגיה ויצירתיות מדיי יום.)

איך אנו יכולים ליצור אורח חיים בריא?

 • לאכול ולהזין את עצמנו במזונות איכותיים, טבעיים ובריאים יותר, בשאיפה ואף להימנע ולמזער את השפעות וגורמים לצריכת מזונות פחות איכותיים: שהם מזונות כימיקליים, מעובדים, אשר שומרו לזמן מה, ובמקומם לצרוך מזונות הרבה יותר טריים ובריאים.
 • לנוע יותר במהלך חיי יום יום, ולעשות פעילות גופנית ממגוון אפשרויות: הליכה, ריצה, שחיה, ריקוד, ספרינט, יוגה, לשחק, להרים משקולות, לבצע מתיחות וכדומה. במטרה לנוע יותר בחיי יום יום כפי שנועדנו להיות ולעשות, ולמרוד בתרבות אדירה של ישיבה ממושכת או במילים אחרות ב”תרבות המסכים” שהיא הולכת ומצטברת בתנופה אדירה ומהירה בימינו.
 • לטפח את מנוחה שלכם – לנוח יותר, להרפות ולהשתחרר, השתדלו לשמור על שינה איכותית, לנוח יותר, לנמנם אם יש צורך ובמידה אתם עייפים, לקחת הפסקות, חופשות, ומנוחה בכל שבוע, חודש ושנה.
 • לנהל אורח חיים חברתי – לשמור ולטפח את הקשרים שלכם מדיי שבוע, קרובי משפחה, חברים קרובים ולהכיר חברים חדשים בחוגים חברתיים ובפעולויות חברתיות: סלסה, לימודי קורסים, שפות, להיות פעיל מבחינה חברתית במסיבות ואירועים.
 • לנהל אסטרטגיות להשגת שלווה והרפייה, תוך הימנעות מלחץ, ומתח (Stress) בחיינו, על ידי הקדשת זמן לישון, משחק בחוץ בליווי אוויר צח והרבה שמש, ליצור וליהנות מתחביבים יצירתיים כמו לרקוד, לבשל, לרכוב על אופניים, לבלות זמן בחוץ או לאמץ ולטפל בגור כלב.) כולל ביצוע יוגה, מדיטציה, וטיולים בטבע בחוץ.

כל זה במטרה שתהיו בריאים, אנרגטיים, מאושרים, רזים, חזקים, יצירתיים ולהיות במצב רוח טוב מדיי יום. כמובן שעל מנת ליצור אורח חיים בריא באופן שתיארתי. זה דורש מאיתנו מלאכה ועבודה, אך ברגע שאתם מתחילים לפעול וממשיכים עם זה, אתם תיצרו לעצמכם הרגלים טובים שילוו אותכם לכל אורך החיים שממנו תיהנו ותפיקו ממירב מאורח חיים בריא שיצרתכם לעצמכם ואתם גם תגלו שתמשיכו ליצור אורח חיים בריא ולתחזק אותו כך כמובן כלשהי הוא חלק מחיינו ואנו נועדנו לחיות ולהגשים את המלוא פונטציאל שלנו בכל תחומים.

איך אנו מתחילים?

תחילה עלינו להתעורר ולהיות מודעים יותר לאורח חיים הנוכחי שלנו כיום, פשוט להיות קשובים לכל מה שמתרחש בחיינו, פעולות שאנו עושים ואופן שבו במצב שאנו נמצאים וחיים בו, תוך כדי הקשבה לשאול את עצמכם את השאלות שצייננתי במאמר, במטרה שתוכלו להבין מאיפה אתם מתחילים ואיך כדאי להתחיל ולאיזה כיוון הוא הגיוני לנו להתחיל בו כדי לחתור אליהם לשינויים.

בהמשך אכתוב יותר על אסטרטגיות ורעיונות שנוכל ליישם לשינוי אורח חיינו לבריא יותר.

מי שקשה לו להתחיל ומעוניין דווקא לעבוד עם מאמן אישי שיעזור לו בהקלת התהליך, מוזמן להירשם לאימון אישי – 8 שבועות לעיצוב אורח חיים בריא שאותה יזמתי בתחילת 2014, תקבלו את כל המידע, הליווי ועזרה שתצטרכו בשיפור אורח חייכם.

“The body is like a piano, and happiness is like music. It is needful to have the instrument in good order.” – Henry Ward Beecher

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *