כיצד נמרוד את התנופה האדירה של תרבות המסכים וישיבה בימינו?

בימינו אנו נמצאים בשיא תרבות הישיבה, לא רק בגלל שאנו עסוקים. אלא שאנו מוצאים מגוון סיבות נוספות לשבת כל היום מול מסך מחשב, מה שנקרא גם תרבות המסכים. מה שמביא אותנו להמון השלכות רעות מבחינות בריאותיות וחברתיות.

אנו רואים את זה אצל ילדים, מחוברים לסמארטפונים יותר מאשר לאנשים שהוא מהווה כוח חזק וסטטוס חברתי, ככל שאתה מגניב יותר באינטרנט, אתה מקובל יותר ברמה חברתית. אנו רואים את אצל אנשים המבוגרים (המהווים דוגמא לילדיהם) ההורים, שמחוברים לסמטארפונים ולמחשב יותר בגלל עבודה וקריירה. גם אצל קשישים ניתן למצוא אותם משחקים ברידג’, קלפים או משחקי אינטרנט מבלי לשחק את המשחק מול אנשים אמיתיים ולחזק את חיבור אנושי שלנו, מתוך שיעמום ובידור, הרחקת שורש משפחתי וחברתי באמצעות טכנולוגיה.

לא רק שמינוף אדיר בתרבות הישיבה ושימוש בטכנולוגיה מזיקה לנו, אלא שהוא גם מעודד אותנו להתנתק יותר ויותר מערכי המשפחה, החברה והבריאות שלנו. אנו הורגלנו לחיות כך בגלל התרבות המודרנית וחברה כזו כיום ומה שנראה לנו נכון וכך נעשה, זה לא חייב להיות כך, במקום ללמוד, לכוון ולהתנגד לזרם התרבות והחברה, אנו פשוט נסחפים וזורמים איפה שרוב הולכים – לכן יש צורך שנמרוד בתרבות הנוכחית ובזאת לא נעשה על ידי שינוי אנשים אחרים, אלא שינוי מתחיל בעצמנו, עלינו לשנות את הזרם מחשבה והמודעות שלנו לגבי חיינו ולהוות דוגמא לאנשים אחרים. מצד שני אנו גם מכורים לדברים מבלי לדעת שאנו יכולים להתנתק מהם במכוון, במילים אחרות אנו לא מודעים להשלכות ולנזקים שהם גורמים לנו ולהרגלים רעים שהם יוצרים לנו. הפעולות האלו בעצם מועדדות אותנו לחזק את הניתוק הקשר חברתי משמעותי וקשרים משמעותיים עם חברים קרובים ומשפחה, בנוסף הם מעודדים אותנו להזניח את הבריאותנו. בכך בסופו של הדבר שאנו נעים פחות, נהיים עצלים יותר, מחוברים פחות לאנשים, לא רק זה – נהפכנו למשועבדים ליצרים ולהרגלים שלנו.

לא מספיק שאלו שכבר המציאו טכנולוגיות שיריחקו אותכם מישיבה מרותקת לכיסא, באמצעות כסא חשמלי.

מלבד זו יש מספר אנשים חכמים ואינטלגנטיים שם בחוץ, אשר רואים את הבעייתיות של המצב האנושות היום מבחינת התרבות הישיבה ומסכים וכבר ממציאים מוצרי טכנולוגיות שיעזרו לכם להתעורר, לא מזמן קראתי כתבה בעיתון – שכבר הומצאו כיסא חשמלי שיחשמל אותכם, אם הוא ימצא אותכם מרותקים לפייסבוק מעל 4 שעות, וואט $#$$#? אמרתי לעצמי, מה עוד ימציאו? בעצם היום יש מגוון אפליקציות ופתרונות טכנולוגיות ותוכנות שיעזרו לכם לכוון מחדש את אורח חיים שלכם, אך לצערי מלבד זו. אין כל שינוי שיתרחש, אם אתם לא מוכנים להשתנות ורוצים בשינוי ברמת מודעות שלכם, יש לציין שהרצון שלנו הוא לא ברור וצלול לפעמים, לפעמים הוא נובע מסתירה כלשהי, מהתמכרות, מהרגל, ומרמת נוחות שלנו בחיים. אם לא נעורר מודעות, נמתח ונשנה את עצמנו, אנו נשאר כפי שאנו היום, בעוד 5, 10, 15 שנים. אילו קורבנות תקריבו אם תמשיכו כך ותעשו את מה שאתם רגילים לעשות היום?

לפני 50-100 שנה המצב היה שונה, כיצד באמת נוכל ללמוד מסבא רבא וסבתא רבתא שלנו?

תחשבו על זה, לפני שיא העידן הטכנולוגיה ותרבות הישיבה – סבא וסבתא רבא שלנו, נעו יותר מאיתנו, עבדו קשה יותר מאתנו, חיו חיים שונים לגמרי מבחינת סגנון חיים. ולא רק זה, אורח חיים שלהם היה מאוד שונה משלנו מכמה דברים:

 • הם נעו יותר עם הגוף, מבחינה פיזית הם היו מאוד פעילים הם השתמשו הרבה ברגליים כדי לנוע ממקום למקום, עבדו יותר במטבח, חטבו עצים, גידלו ירקות, עבדו בגינה, לאלו שגרו בבניינים הם נעו למעלה ולמטה על מדרגות (לא היו מעליות ומדרגות חשמליות נעות.), הם בנו את הישובים שלנו, עבדו בחקלאות, גידלו מזונות, אספו, או קנו מצרכים ונשאו אותם עד לבית (לא היו שירותי משלוחים.)
 • הם בילו יותר זמן בחוץ, תחת שמש, אוויר צח, עם חברים – שכללו בהם פעילויות חברתיות וספורטיביות, משחק, ריקוד, רכיבה על אופניים, בילוי משפחתי בטבע או בפעולות שהיו קשורות יותר למטלות הבית, עבודה, סידורים, שכללו בהם פחות נסיעות ויותר תנועה פיזית. מטלות שהיו קשורות יותר לצרכים אנושיים בסיסיים.
 • היה להם המון זמן למנוחה – ממוצע 10 שעות, ביום, ישנו טוב, לקחו תנומות ומנוחה שהיה הכרחי וזה חשוב להם מאוד לשיפור מצב רוח ואנרגיה.
 • הם טיפחו קשרים משמעותיים בשעות הפנאי שלהם, עם משפחה, חברים קרובים או בכל מועדון חברתי ופעוליות חברתיות – בממוצע 6 שעות ביום.

איך אנו בני אדם חיי לפי סגנון חיים כיום?

 • לא רק שאנו עובדים יותר שעות אלא רוב הזמן שלנו אנו מבלים בעבודה (ממוצע 9 שעות ביום), אנו אף פעם לא חושבים על לשנות קריירה או לעבוד בתפקיד בתנאים שמאפשרים לנו לטפח קשרים עם המשפחה ועם הילדים, או יותר להשקיע בתחומים יצירתיים יותר (תחביבים, ספורט, חברתי, טיול). אנו מקבלים את התרבות כמובן מאליו ומשתלבים עם הדרישות השוק, מבלי להתמקח ולשנות את התנאים והדרישות שלנו. בקיצור אנו מוכרים את עצמנו בזול. לכן עלינו לשנות את הגישה הזו, ולעמוד לפני ערכים חשובים יותר, לאלו שאין להם ערכים כאלו תחשבו איך תרצו לחיות בעוד 5, 10, 20 שנים? לאן זה יוביל אותכם אם תמשיכו לפעול כך כפי שאתם פועלים כיום.
 • אנו מתקשרים פחות גם כיום ונמצאים במערכת יחסים בממוצע 2 שעות ביום, בגלל חיבור ממושך לאינטרנט, צפייה בטלויזיה, טיפוח קשרים דרך פייסבוק והודעות SMS (אלו לא מערכת יחסים אמיתיים) מערכת יחסים וקשרים נבנים על ידי שיחות פנים מול פנים, הבעת רגשות, מגע, חיוך ולא דרך הודעות טקסט, סמיילים, דימויים, אנו טועים בגדול שאנו חושבים שאפשר לבנות מערכת יחסים דרך טכנולוגיה, אלו טכנולוגיה שנועדו לשפר חיינו מבחינת זמינות, מיידות ונוחות, אך לא בתור מקור עיקרי למערכת יחסים ולקשרים משמעותיים שלנו. בנוסף אנו מבלים פחות זמן עם ילדינו (פנאי וחינוכי) אנו מבלים בממוצע 24 דקות עם ילדינו, ושיחה משמעותית שלנו עם ילד מסתמכת בכך למשך 3.5 דקות ממוצע על פי מחקרים ונתונים כיום.) אנו מבלים פחות זמן עם אנשים וחברים קרובים, בגלל מרוב שאנו עסוקים (צפייה בטלויזיה, חיבור לאינטרנט, התמכרות לעבודה, מחויבות אחרות.)
 • אנו פעילים פחות מבחינה פיזית כיום, רוב הזמן אנו יושבים, נעים יותר עם הרכב או תחבורה ציבורית, נמצאים תחת זכוכית, מתמזגים על ידי מיזוג אוויר (מזגן), אנו לא מעודדים את עצמנו או מכוון בצורה מכוונת ומודעת ליצור פעולות שמשפרות את הבריאות שלנו, מסוג הפעולות שמלוות בהן הרבה תנועה פיזית באופן יומי, לחנות בחניה רחוקה יותר על מנת לעודד הליכה למרחק ולא לחפש חניה קרובה בשביל הנוחות ועצלנות. אנו עולים ויורדים על ידי מעליות ומדרגות נעות ולא משתמשים יותר במדרגות. אנו לא מעודדים את עצמנו ליצור אורח חיים בריא מבחינת פיזית ובריאותית (לעשות ספורט, ללכת יותר, להיות פעילים ולהשתתף בפעוליות חברתיות וספורטיביות. לאכול בצורה בריאה יותר ומכוונת יותר לכיוון הבריאות ולשיפור חיינו.)

איך נמרוד בתנופה המודרנית ונטפח את הבריאות וקשרים בחיינו? פתרונות:

 • עלינו לעודד הימנעות מכוונת מתרבות המודרנית על ידי ניתוק מכוון מטכנולוגיה בשעות הערב, ובסופי שבוע (לעודד ניתוק מכוון בשעות הערב ובשגרת הערב, לעודד ניתוק טכנולוגיה בסופי השבוע.)
 • עלינו לעודד וליצור מודעות על ידי פעוליות דיי פשוטות ליצירת אורח חיים שמלווה בהם הרבה תנועה פיזית באופן יומי (לקחת הפסקה כל שעה עבודה, לעשות מתיחות, אימון קצר), לשבץ בלו"ז שלכם פעוליות ספורטיביות מגוונת מדיי יום (הליכה, ריצה קלה, משחק ספורטיבי, פעילות גופנית ואימון כושר, חוגים ספורטיביים: יוגה, קיקבוקס עם אנשים נוספים.)
 • עלינו לנצל את שעות הפנאי שלנו על ידי התנתקות מכוונת מטכנולוגיה ולטפח קשרים, מפגשים עם קרובי משפחה וחברים, כולל להקדיש זמן לפעוליות יצירתיות שמלוות בהן הרבה זמן בחוץ, שמש ואוויר צח שכוללים בהם פיתוח תחביבים וכישורים יצירתיים שיעורי ריקוד, רכיבה על אופניים, טיולים בחיק הטבע, משחק ספורטיבי ועוד’.) ולמרוד בצורה מודעת בכל תנופה של ישיבה מרובה, חיבור 24\7 לאינטרנט, על ידי טיפוח הגוף שלנו, מערכת יחסים וקשרים עם קרובי משפחה וחברים – על ידי פעוליות שמועדדות אותנו להתחבר לטבע וליצור קשרים עם אנשים מחדש בצורה מודעת.
 • עלינו לחשוב מחדש מבחינת ניהול סגנון חיינו – כיצד נוכל לקבל שינה מספקת יותר? כיצד נוכל לפנות וליצור זמן בלוח הזמנים שלנו למשחק עם חברים? כיצד נוכל לבלות ולנצל את זמנו באופן יומי בטבע, לקבל כמות מספקת של אור שמש, אוויר צח ומפגשים חברתיים? כיצד נוכל לשפר את חיינו בצורה יותר יצירתית? (להשתתף בחוגים, ובפעוליות כייפות יותר ולהכיר אנשים חדשים: כמו שיעורי בישול, ללמוד לנגן, לרקוד או לטייל בארץ ובחו"ל.)
 • מבחינת קריירה – רובנו יושבים במשרד, בממוצע 9 שעות ביום. אנו לא חושבים על שינוי למצב יותר טוב יותר, כמו לייעל את עבודה, לעבוד פחות שעות ולקבל יותר שכר ותגמולים על פי תוצאות שלנו ואיכות עבודה שלנו. אנו לא מנצלים את הדרכים להפיק ממהיטב התועלת על שינויים בדרך עבודה שלנו בצורה חכמה יותר, אנו לא חושבים על שינויים שישפרו את הפרודקטיביות ויצירתיות שלנו בעבודה, על ידי מתן פידבק, להאציל סמכות או לשנות את תחומי התפקיד והקריירה שלנו, אנו לא חושבים על אפשרות לשנות את סביבת עבודה שלנו. להשיג אישור לעבודה מרחוק (עבודה מהבית), או לצמצם שעות עבודה ולחזור הביתה מוקדם יותר למשפחה ולבלות יותר בחופשות ובחגים עם משפחה וחברים. אנו פשוט משועבדים לעבודה, למחויובות שהם מעבר לצפיותנו, ומוכרים את עצמנו בזול. אנו עובדים בחגים, ובחופשות, כאילו עבודה הוא מעל הכול, זו הקרבה שתקריב לכם את כל הדברים החשובים ביותר בחייכם. אנו פשוט קורבנים למוסכמות ולסמכות, לצייתנות עיוורת, של תרבות עבודה הנוכחית שלנו כיום.
 • עלינו ללמוד להאט את הקצב שלנו, לפשט את החיינו, מתוך מודעות שלנו על הצרכים ומותרות, עלינו לשקול מחדש מהם הצרכים אמיתיים שלנו ומהם המותרות שאנו מרשים לעצמנו לבזבז עליהם והם נהיים עוול מבחינתו – פגיעה מבחינה פיננסית, זמן, מנוחה, ולחץ. איך נוכל לפשט את חיינו, שיהיה לנו הרבה זמן פנוי, מנוחה, איזון, מפגשים חברתיים, פעוליות ספורטיביות ועוד’.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *