מאיפה אנו מקבלים ויטמין D? ולמה דווקא היום חסר לנו ויטמין כזה יותר מכל

במשך היסטוריה ולאורך מין האנושי בחיינו, אבולוציה שלנו השתנתה רבות, כמה מהגנים שלנו נשארו וכמה מהגנים שלנו השתנו, אך אנו התפתחנו, הגנים שנשארו ושונו הועברו מדורות לדורות על ידי קירוב דם מקרובי משפחה, אנשים, גזעים חדשים שעורבבו מדורות לדורות, שהועברו על ידי נישואין, זיווג, לידה, וחלק מהגנים שלנו שאותה כבר הוטבעה הטבע, הגנים ליוו אותנו וקיבלנו אותם מהמקור כפי שחיינו החלו כאן על כדור הארץ. אך לאט בשנים אחרונות ככל שהתפתחנו, התרחקנו מהטבע האמיתי שלנו, היום יש תופעה חדשה, אם ניתן לקרוא כך ומה שנראה שיותר יותר אנשים סובלים ממחלות , יותר אנשים משתמשים "במוצרי בריאות" או צורכים תוספי ויטמינים, לדוגמת ויטמין D.

זו התופעה הכי מוזרה והזויה שראיתי, שאנשים מתחילים לצרוך ויטמין D? ממתי אנו צורכים את זה בכלל?! כדי לבחון את התופעה המוזרה הזו, הלכתי לחקור… אז במקום ללכת עם הזרם של ההמון ולפי המלצת "המומחים" או "הרופאים" שאותם אנו בדרך כלל סומכים בעיניים עצומות, החלטתי כדי שאתחיל לשאול שאלות ולבחון חלופות.

אם תשאלו את סבא וסבתא שלכם, מאיפה הם קיבלו ויטמין D? הם בטח יגידו לכם שזה מגיע מהשמש, אוקיי זה כמובן מאליו. אך מדוע היום אנו צריכים ויטמין D כיום לפי המלצת הרופא? ולמה בכלל יש לנו בו מחסור בגופנו יותר מכל?

חשיפת עור הגוף בשמש מייצרת כמות מספקת של ויטמין D

בדרך כלל אומרים לנו שחשיפה לשמש בריאה, היא בממוצע של 15 דקות ביום וזה מספק לנו כמות מספקת של ייצור ויטמין D על העור שלנו. אוקיי, הכול נשמע הגיוני, אך מצד שני אומרים שהחשיפה ממושכת של שמש חושפת אותכם למחלות שונות של בעיות עור וסרטן, את זה גם מוכר לנו… אך מדוע אנשים צורכים ויטמין D? במקום לצאת החוצה כדי ליהנות מאוויר, ולספוג שמש אמיתי. מצאתי שהשינוי התרחש לאחרונה משהו ששינה את הטבע שלנו והוא נמצא רק בנו, אנחנו שנינו את הטבע שלנו בצורה לא מודעת. אך מה הגורמים לשינויים שהתרחשו שהגענו למצב שרוב אנשים צורכים ויטמין D, במקום לצאת החוצה?

מצאתי שיש 2 זרמים עיקריים ויש להם השפעה גדולה על חיינו, בתרבות המודרנית שלנו הוא: פרסום ושיווק – לא חסר לנו היום חברות שיווק מתוחכמות שאותה עושה לנו שטיפת מוח באמצעות סיסמאות ושיווק על בריאות ואומרת לנו כיצד עלינו לחשוב, להתנהג וללכת. השני הוא אורח החיים המודרני ששינה לנו את החיים לגמרי.

אורח חיים המודרני הוא זה שמרחיק אותנו מהטבע אמיתי שלנו – ולנו יש עדיין יכולת לנווט אותה אחרת

באורח חיינו המודרני, אנו נעים פחות עם הגוף, נוסעים יותר עם תחבורה, מתאמצים פחות, יוצאים פחות החוצה בשעות היום, רוב שעות יום שלנו אנו מבלים רוב הזמן במשרד, צורכים יותר מזונות מעובדים, צורכים ויטמינים ונוסעים ברכב מעיר לעיר. מה שנראה שבעבר אנשים היו נעים יותר עם הגוף, עולים במדרגות, מרימים דברים, יוצאים יותר החוצה, אוכלים מגוון מזונות טריים ובריאים יותר, נהנים ממזג אוויר, מהשמש – הם היו "עושים כושר" באופן טבעי ומתמזגים עם הטבע בתור יצורים אנושיים.

אך כאשר אורח חיינו השתנה משלב לשלב, שהתחילו להכניס מדרגות נעות, לבנות קניונים גדולים יותר, מעליות נעות לנוחיותנו, משרדים גדולים יותר, עם אפשרות לעשות הזמנות ומשלוחים דרך טלפון ואינטרנט, כאשר התחלנו לעבוד רוב הזמן בישיבה ממושכת על המחשב, יותר ויותר אנשים נכנסים לאורח חיים מודרני הזה שהוא נראה בתור "מלכוד" אז בצורה לא מודעת אנו יוצרים לעצמנו בעיות בריאותיות במצב של חוסר והזנחה על הגוף שלנו. לפתע אחרי זמן מה אנו מגלים, שאנו סובלים מבעיות בריאותיות שונות, החל מישיבה ממושכת מדיי יום, פחות שעות בחוץ, מה שמביא אותנו לבעיות גב שונות, חוסר ויטמין D, ולבעיות בריאותיות שונות כמו החלשת מערכת החיסון והזנחה של שימוש בגופנו ובגנים שלנו.

שאני מתכוון לכך, אנו צריכים לחשוב ברצינות על שינוי אורח חיינו… לצאת יותר לטבע, להתמזג עם טבע, ליהנות מאוויר, וממרחב של הטבע, לקבל כמות שמש מספקת מדי יום, לאכול כמות טובה של מזון טרי ובריא, ולנוע יותר עם הגוף. על מנת שנקבל ויטמין D, אל תתנו לפתרון הכי קל להשתלט עליכם ולצרוך ויטמין D כי הוא חלופה מודרנית כיום וכולם עושים את זה, אלא לקום ולצאת החוצה כדי לחשוף את עצמכם לשמש.

כדי שנקבל כמות מספקת של ויטמין D, אנו צריכים לצאת החוצה ולהיחשף לשמש. אך עשו את זה בצורה מתונה, להיחשף לכמות מספקת של שמש, עשו את זה במתינות מדי יום, מומלץ לחשוף את עורכם למשך 10-15 דקות לפחות על מנת שתייצרו ויטמין D ולא תישרפו יותר מכך. ככל שתחשפו יותר לשמש באזורים שונים של גופכם, הוא יסייע לכם לייצר ויטמין D בגופכם.

למה ויטמין D חשוב לנו?

אנו בתור בני אדם עושים אלפי יחידות של ויטמין D בתוך דקות של חשיפת גוף כולו לאור שמש, לפי מה שאנו יודעים על הטבע זה הורמון הותיק ביותר על פני הכדור הארץ, אנו לא יכולים לחיות ללא שמש. ייצור כמות מספקת של ויטמין D מונעת בעיות ותמותה מכל סיבות, היא מונעת סרטן, שפעת והיחלשות מערכת חיסונית, לכן ויטמין D הוא הורמון חשוב מאוד לגוף.

אז צאו היום החוצה, ותהנו מיום נפלא!

"Humans make thousands of units of vitamin D within minutes of whole body exposure to sunlight. From what we know of nature, it is unlikely such a system evolved by chance." Dr. John Cannell, Executive Director, Vitamin D Council.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *